19.04.2014.
   Intranet      Szukaj      Kontakt      Poczta   
Wojskowy Instytut Medyczny

Menu główne
Strona główna
Dyrekcja
Rada Naukowa
Struktura
O Instytucie
Osiągnięcia
Wydarzenia
Nauka i badania
Biblioteka Naukowa
Kształcenie
Studia Doktoranckie
Komisja Bioetyczna
Fundusze Europejskie
Informacje dla Pacjentów
Ogłoszenia
Praca w WIM
Galeria zdjęć
Dla mediów
Polecamy
 

Kalendarium
« < Kwiecień 2014 > »
N P W Ś C P S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
« < Maj 2014 > »
N P W Ś C P S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Wydarzenia
czw kwi 24 @12:00 - 02:00
Posiedzenie naukowe Ośrodka Diagnostyki Medycznej


Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

Tweet This

WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY
Centralny Szpital Kliniczny MON

KLINIKA KARDIOLOGII I CHORÓB WEWNĘTRZNYCH


KIEROWNIK KLINIKI
I ODDZIAŁU KARDIOLOGII NIEINWAZYJNEJ I TELEMEDYCYNY

DR HAB. N. MED. ANDRZEJ SKROBOWSKI, PROF. NADZW. WIM
tel. 22 6816 389

 


PIELĘGNIARKA ODDZIAŁOWA
MGR LIDIA WOJDA

Zespół Pielęgniarski Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych

 ODDZIAŁ KARDIOLOGII INTERWENCYJNEJ

KIEROWNIK ODDZIAŁU
DR HAB. N. MED. ANDRZEJ CWETSCH, PROF. NADZW. WIM

tel. 22 68 16 372

 

ODDZIAŁ SZYBKIEJ DIAGNOSTYKI KARDIOLOGICZNEJ

KIEROWNIK ODDZIAŁU
DR HAB. N. MED. ELŻBIETA KRAMARZ, PROF. NADZW.

tel. 22 6817 707

 

PRACOWNIA DIAGNOSTYKI NIEINWAZYJNEJ

KIEROWNIK PRACOWNI
ADIUNKT: DR N. MED. ROBERT WIERZBOWSKI
tel. 22 6816 376 - pracowania echokardiograficzna
tel. 22 6817 256 - pracownia prób wysiłkowych i holterów

 

PRACOWNIA HEMODYNAMIKI

KIEROWNIK PRACOWNI
ADIUNKT: DR N. MED. WOJCIECH WĄSEK
tel. 22 6816 362
tel. 22 6816 453 - pracownia

 

PRACOWNIA ELEKTROFIZJOLOGII

KIEROWNIK PRACOWNI
P.O. MJR LEK ZBIGNIEW ORSKI
tel. 22 6816 282
tel. 22 6816 369 pracownia

Kadra:
mjr lek. Zbigniew Orski - specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z kardiologii
dr n. med. Krystian Krzyżanowski - w trakcie specjalizacji z kardiologii
mgr inż. Anna Gniłka - technik
Teresa Gąsior – pielęgniarka
Jadwiga Konopacka – pielęgniarka
Małgorzata John - pielęgniarka

GABINET NEUROKARDIOLOGII I TELEMEDYCYNY

tel. 22 681 73 76
tel. 22 681 72 85
tel. 22 810 16 99

Kadra:
mjr lek. Jarosław Kowal - specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog
dr n. med. Katarzyna Piotrowicz - specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z kardiologii
mjr dr n. med. Paweł Krzesiński - w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych
dr n. med. Adam Stańczyk - specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z hipertensjologii
lek. Monika Grzęda - specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z kardiologii
Małgorzata Banak - pielęgniarka

 


KLINIKA KARDIOLOGII I CHORÓB WEWNĘTRZNYCH

Klinika Kardiologii Wojskowego Instytutu Medycznego działa nieprzerwanie od ponad 40 lat. To tutaj w listopadzie 1965 r powstał pierwszy w Polsce ośrodek intensywnej opieki kardiologicznej(początkowo jako ośrodek intensywnej opieki internistycznej) pod kierunkiem Prof. Wandy Aleksandrow-Wysznackiej. Wraz z Prof. Dymitrem Aleksandrowem jednym z najbardziej zasłużonych wychowawców i dydaktyków wśród powojennych internistów polskich stworzyli wiodący w kraju ośrodek kardiologiczny.
Klinika składa się z 3 Oddziałów – Kardiologii Interwencyjnej, Kardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny, Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej oraz wielu pracowni diagnostycznych i zabiegowych. Rocznie leczonych jest ok.5000 pacjentów. Dzięki doskonale wykształconemu Zespołowi, korzystającemu z najnowocześniejszej techniki medycznej (m.in. dwu i trójwymiarowa echokardiografia, 64-CT, PET, pełna diagnostyka izotopowa) diagnozujemy i leczymy najtrudniejsze przypadki kardiologiczne. Bardzo często są to pacjenci z całej Polski. Cennym wsparciem jest doskonale wyposażona Pracownia Hemodynamiki, wykonująca zarówno planowe badania koronarograficzne, jak i lecząca ostre przypadki zawałów mięśnia sercowego. Rocznie leczymy interwencyjnie 500 ostrych zespołów wieńcowych. Pracownia wykonuje 2500 zabiegów interwencyjnych i diagnostycznych.
Ścisła współpraca z Kliniką Kardiochirurgii stwarzamy pacjentom możliwości kompleksowego leczenia.
Dysponujemy unikalnym, autorskim oprogramowaniem komputerowym zapewniającym naszym partnerom możliwość rejestracji przez 24 godziny na dobę przyjęć pacjentów kierowanych do planowej hospitalizacji w wybranej przez lekarza klinice. Gwarancją sprawnego działania są krótkie terminy oczekiwania na przyjęcie planowe i wykonanie wymaganych badań diagnostycznych.
Klinika jest wyróżniającym się ośrodkiem w zakresie prowadzonych badań naukowych, ściśle współpracujemy z licznymi uczelniami w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych CSK MON WIM dzięki współpracy z ośrodkami diagnostycznymi (Zakład Radiologii, Zakład Medycyny Nuklearnej, Mazowieckie Centrum PET-CT) dysponuje najnowocześniejszymi metodami nieinwazyjnego obrazowania serca i naczyń.

W praktyce klinicznej najważniejsza jest możliwość obrazowania drzewa wieńcowego oraz nieinwazyjne wykrywanie i ocena zwężeń w naczyniach. Wysoka rozdzielczość przestrzenna, krótki czas badania bez konieczności hospitalizowania chorego sprawiły, że można zobrazować naczynia (angiografia TK) i struktury serca szybko, łatwo oraz z dużą dokładnością anatomiczną. Dodatkowa można ocenić wskaźnik uwapnienia tętnic wieńcowych.

Techniką rezonansu magnetycznego można oceniać tętnice wieńcowe, funkcję serca (najdokładniejsza metoda oceny czynności lewej i prawej komory oraz frakcji wyrzutowej). Rezonans magnetyczny serca z oceną późnego wzmocnienia po gadolinie podanej dożylnie jest stosowany z dobrym efektem do oceny obecności, lokalizacji i rozległości zarówno ostrej jak i przebytej martwicy mięśnia serca.

Emisyjna tomografia komputerowa pojedynczego fotonu (Single Photon Emission Computed Tomography - SPECT) może oceniać perfuzję jak i czynność lewej komory scyntygrafii perfuzyjnej .
Badania scyntygraficzne SPECT znalazły najszersze zastosowanie w diagnostyce chorych ze stabilną chorobą wieńcową zwłaszcza u chorych z pośrednim prawdopodobieństwem choroby wieńcowej i wątpliwą próbą wysiłkową przed koronarografią, pacjentów, u których niemożliwa jest ocena wysiłkowego EKG z powodu nieprawidłowości w EKG spoczynkowym tj. blok lewej odnogi pęczka Hisa, rytm ze stymulatora, zespół preekscytacji, obniżenia odcinka ST > 1mm, cechy przerostu lewej komory, u pacjentów niezdolnych do wykonania odpowiedniego wysiłku fizycznego z przyczyn pozasercowych - obciążenie farmakologiczne,

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) jako scyntygraficzna metodą obrazowania wykorzystującą pierwiastki promieniotwórcze emitujące pozytony jest bardzo cennym badaniem w diagnostyce chorób nowotworowych. W kardiologii dzięki niej zdołano poznać wiele procesów fizjologicznych i patofizjologicznych. Urządzenie PET/CT to system hybrydowy, wyposażony w wielorzędowy tomograf komputerowy. Tak więc, do danych mówiących o czynności narządu (perfuzja i czynność lewej komory) metoda PET/CT pozwala dodać dane ilościowe o istotności anatomicznych zwężeń w tętnicach wieńcowych.

Badanie tomografii pozytonowej serca jest wskazane u chorych z objawową, pozawałową niewydolnością serca w celu diagnostyki żywotności mięśnia sercowego i na tej podstawie kwalifikacji do rewaskularyzacji bądź transplantacji serca. Jest uważany za „złoty standard” oceny żywotności mięśnia serca po zawale.

Badania diagnostyczne w chorobach układu krążenia (angio TK, rezonans magnetyczny, SPECT i PET/CT) są pokrywane w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia bez obciążania placówki kierującej.

Zmieniony ( 14.03.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Top!