- 1
- 2
- 3
„Dum Spiro Spero” - IV Edycja Konkursu na prace nauk…
Zapraszamy lekarzy i naukowców do wzięcia udziału w IV edycji konkursu DUM SPIRO SPERO na najlepsze prace naukowe dotyczące wpływu zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia, opublikowane w 2018 r. w czasopismach zagranicznych lub krajowych. Na laureatów czekają nagrody finansowe oraz statuetki. Komisja Konkursowa podjęła decyzję o przedłużeniu terminu nadsyłania prac do 20 lutego 2019 r...
Czytaj więcejBADANIA LABORATORYJNE NIE TYLKO DLA PACJENTÓW WIM

Szybciej, niż w wielu innych punktach pobrań. W bardzo szerokim zakresie. W szpitalu przy Szaserów można wykonywać odpłatne badania laboratoryjne. Pobieranie krwi lub oddawanie materiału do analizy odbywa się w Oddziale Przyjęć. W ten sposób bezproblemowo można wykonać zestaw badań niezbędnych do zakwalifikowania do zabiegu chirurgicznego czy specjalistycznych badań (np. tomografii czy PET). Wyniki można...
Czytaj więcejKurs doskonalący dla Ratowników Medycznych - jedyni …

Niniejszym mamy przyjemność poinformować Państwa, iż Centrum Kształcenia Podyplomowego, Doskonalenia Zawodowego i Symulacji Medycznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie jest jedynym podmiotem w województwie mazowieckim, oraz jednym z dwóch w Polsce, który uzyskał zgodę na prowadzenie kursów doskonalących dla ratowników medycznych w 2018 r.
Czytaj więcejMedyk z WIM z Minister Beatą Kempą w Ugandzie
Płk. dr n med. Robert Ryczek Szef Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych brał udział w wyjeździe polskiej delegacji pod przewodnictwem Minister Beaty Kempy do Ugandy. W trakcie wyjazdu oprócz czuwania nad zdrowiem członków delegacji Pan Doktor zapewniał wsparcie eksperckie podczas rozpoznawania potrzeb medycznych w Ugandzie, w tym w jednym z największych obozów dla uchodźców na świecie – w Bidi-Bidi.
W trakcie wizyty, według danych UNHCR, obóz liczył 270 tys. uchodźców, w większości z Sudanu Południowego, rozlokowanych na obszarze 250 km2. Według statystyk, 71% populacji uchodźców w Bidi-Bidi stanowiły dzieci.
Obóz dla uchodźców w Bidi-Bidi - przychodnie lekarska
Krótki pobyt w obozie pozwolił utwierdzić polską delegację i Minister Beatę Kempę w przekonaniu, jak ogromne braki występują tam w dziedzinie opieki medycznej. Pomimo zaangażowania ONZ w opiekę nad obozem, zgodnie z obserwacjami delegacji i dr. Roberta Ryczka, istnieją tam bardzo duże braki personelu medycznego, leków, sprzętu medycznego, łóżek dla pacjentów, a dokonywaniem diagnoz medycznych w obozie zajmowali się często, ludzie niebędący nawet lekarzami, a jedynie higienistami.
Obóz dla uchodźców w Bidi-Bidi - przychodnie lekarska
Polska delegacja odwiedziła Mattuga, małe miasteczko na przedmieściach Kampali (stolicy Ugandy), by spotkać się z polskimi Franciszkanami, budującymi tam szpital. Był to kolejny punkt programu pobytu w Ugandzie, w którym z rad Pana Doktora mogli korzystać, tym razem, zajmujący się w dużym stopniu pomocą w budowie infrastruktury medycznej, polscy Franciszkanie oraz Kakooge wioskę położoną w prowincji Nakasangola w północnej Ugandzie, w buszu. Przez jej środek przechodzi główna droga krajowa łącząca stolicę Ugandy, Kampalę z Sudanem Południowym. Od kilkunastu lat na terenie wioski pracują polscy Franciszkanie, którzy przyczynili się do rozwoju tego miejsca – wybudowali misję, studnie głębinowe, szkoły, w tym: podstawową, zawodową i średnią oraz Health Centre, czyli mały szpital-przychodnię.
Polscy Franciszkanie w Kakooge intensywnie wspierają zatem rozwój edukacji i opieki medycznej w okolicy. Pomagają oni jak najlepiej wykorzystać pomoc dostarczoną przez Fundację InnovAid.
Szkoła zawodowa w Kakaoge
Wizyty w takich miejscach pozwalają w najlepszy z możliwych sposobów ocenić potrzeby lokalnych społeczności w kwestii opieki zdrowotnej oraz skuteczność działalności tego typu ośrodków, zapewniających pomoc medyczną z dala od dużych obszarów wiejskich.
Obecność Pana Doktora raz jeszcze stała się bardzo pomocna, by utwierdzić się w przekonaniu, jak opisywane inicjatywy są skuteczne, ale równocześnie jak koniecznym jest zintensyfikowanie takich działań. Nawet niewielkie kliniki, przeprowadzające proste zabiegi, pozwalają ratować życie ludzkie w regionach pozbawionych podstawowej opieki medycznej.
Więcej:
Zdjęcia: KPRM